Az eső hatása a medence vízére
Az esővíz általában savas kémhatású, ami a medence pH értékét lefelé fogja elmozdítani, valamint korrozív hatása károsíthatja a fém részékeket. Ezek mellett számos egyéb szennyeződést, kórokozót juttathat a medencébe.
Ha a medencében megfelelő az összlúgosság és a pH értéke, akkor egy kisebb eső nem tehet kárt a medence vízében. Az összlúgosság a víz pH ingadozással szembeni ellenálló-képessége.
Nagyobb esőzés után viszont az alábbi lépéseken érdemes végigmenni:
- Állítsuk be a megfelelő vízszintet, ha van többlet, azt engedjük le.
- A medence aljára leülepedett szennyeződést ki kell porszívózni.
- A víz kémiai összetevőit meg kell mérni, majd az eltéréseket korrigálni. Első lépésként a pH-t kell beállítani 7,2-7,6 közötti értékre.
- Ezután jöhet a fertőtlenítés klórral, aktív oxigénnel vagy brómmal, hogy az esővel a vízbe jutott mikroorganizmusok elpusztuljanak. Ha komoly eltéréseket tapasztalunk, érdemes egy sokkoló klórozást elvégezni.
- Ezt követi az algásodás megelőzése algaölő szerrel. Nagy nyári melegben akár 12 óra alatt is bezöldülhet a víz az algától.
- Ha a víz tiszta, jók az értékei, de nem áttetsző, akkor használjunk pelyhesítőt, és forgassuk a vizet a szivattyúval. A pelyhesítő pelyhekbe gyűjti a vízben úszó apró szennyeződéseket, így azok fennakadnak a szűrőn.
Ha van rá lehetőségünk, akkor érdemes eső előtt nyári takarófóliával befedni a medencét, ezzel időt és vegyszert spórolhatunk meg, amikor fürdés előtt beállítjuk a víz értékeit.